Almanya

0
937
Almanya

Almanya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 9 Lokasyon

Şehirlerinden tarihi noktalarına, yemek kültüründen gece hayatına Almanya hakkında merak ettiğiniz her şey…

Milyonlarca Türk’e ev sahipliği yapan Almanya, her adımında tanıdık yüzler, binlerce yıldır değişmeden günümüze ulaşan masal tadında köyleri, nehirleri ve yeşille iç içe şehirleri ile Avrupa’nın en gözde turistik lokasyonlarından biri.

80 milyonu aşkın nüfusu ve gelişmiş sanayisiyle de tanınan Almanya, otomotivden elektroniğe sayısız gelişimin kaynağı; Albert Einstein, Karl Marx, Goethe, Beethoven gibi dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimlerin de ana vatanı.

Peki bu gelişmiş ülkenin mutlaka görülmesi gereken şehirleri hangileri? İşte yanıtlar…

Almanya Berlin

Berlin

Almanya ünlü şehirler ile dolu. Hafızalara kazınan ‘duvarı’ ile bilinen Berlin bunlardan biri, aynı zamanda Avrupa’nın en popüler turistik noktalarından. Şehir; Brandenburg Kapısı, Charlottenburg Sarayı, Reichstag Binası, Berlin Müzesi gibi görülmesi gereken alanların yanı sıra sokak sanatçıları ve hareketli bir gece yaşantısına sahip.

Heidelberg

Wege der Romantik yani en romantik kent olarak tanımlanan büyüleyici bir lokasyon Heidelberg. Kültür, sanat ve eğitim yaşantısıyla göz dolduran kasaba, aynı zamanda ‘ahşap’ mimarisiyle de sizi yüzlerce yıl öncesine götürüyor.

Rügen Adası Almanya

Rügen Adası

Avrupa’da özellikle Akdeniz haricinde bir ‘ada’ bölgesi arıyorsanız sanıyoruz ki Almanya’nın kuzeyinde, Baltık kıyılarındaki Rugen’i görmemeniz için bir engel yok. Kayalıkları, nefes kesen manzaraları, milli parkı, deniz feneri, balıkçı köyleri ve elbette Slav kalesi ile gezilip görülmesi gereken başlıca noktalardan biri.

Ren

Tekne turları ile keşfe çıkabileceğiniz Ren Nehri, uzunluğu ve yerel kültürün izleriyle baş döndürücü. Lorelei Kayası, mitolojik özellikte ve turistlerin akınına uğruyor. Ortaçağ kalelri ve üzüm bağlarıyla tam bir rüya nehri.

Almanya Köln

Köln

Köln Katedrali ve gece hayatıyla tanınan şehir yoğun Türk nüfusuna da ev sahipliği yapıyor. Disko kültürünün Avrupa’daki merkezlerinden. Özellikle yıl sonlarına doğru (Noel zamanı) sokak gösterileri ve lezzetleriyle adından söz ettiriyor. Glühwein ve zencefilli çörek gibi yöresel tatları mutlaka deneyin.

Dresden

Kültür-sanat alanında bir mihenk taşı olan Dresden, 2. Dünya Savaşı sonrası oluşan yıkımı eski haline birebir dönerek gidermiş, küresel düzeyde örnek gösterilen turizm lokasyonlarından. Frauenkirche Katedrali, Semper Operası, sanat galerileri ve müzeleri mutlaka görülmeli.

Hamburg

Almanya’nın olduğu gibi Avrupa’nın da en büyük metropolleri arasında yer alan Hamburg, nehirler, yeşil doğa gibi çeşitli coğrafi oluşumları ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda mimari yapısı ve hareketli yaşamıyla öne çıkıyor. Görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında Alster Gölü ve Alster Kanalı öne çıkıyor. Gece hayatıyla baş döndüren şehir, alışveriş için de ideal.

Lübeck

Soğuk kuzey bölgesindeki Lübeck, hemen her yerinde görülebilen zengin Orta Çağ mimari örnekleri ile tanınıyor. Dar sokakları, tarihi binalar ve şehir kapılarıyla fotoğraflarınıza da konu olabilecek atmosferik bir lokasyon.

Münih

Oktoberfest’e ev sahipliği yapan Münih, aynı zamanda SPA merkezleri, ihtişamlı sarayları, spor kulüpleri, yemekleri ve canlı müzikleri ile Almanya’da eğlencenin başkentlerinden biri.

Yemek kültürü

Farklı milletlerden insanların yaşadığı Almanya, kozmopolit bir mutfağa sahip. Zengin bir yemek kültürü mevcut. Bölgelere göre kuzu eti, yahni, erişteli yemekleri ile ünlü. Bira ve şarap seçenekleri ile öncü bir ülke.

Almanya Tarihi Mekanlar

Almanya tarihi mekanlar

 1. Kara Orman
 2. Rennsteig
 3. Kaiserdom St. Bartholomäus Katedrali
 4. Goethe’nin Evi
 5. Neuschwanstein Sarayı
 6. Neuschwanstein Şatosu
 7. Frauenkirche Katedrali
 8. Heidelberg Slav Kalesi kalıntıları
 9. Leipzig tarihi bölgesi Markt ve Altes Rathaus
 10. Thomas Kilisesi
 11. Nicholas Kilisesi
 12. Brandenburg Kapısı
 13. Charlottenburg Sarayı
 14. Reichstag Binası
 15. Semper Operası

Almanya alışveriş

Kesinlikle her şeyin bulunabildiği bir ülkedir Almanya. Bir açık-kapalı pazar adeta. Teknolojiden el işçiliği ürünlere, egzotik araç gereçlerden müzik enstrümanlarına kadar sayısız konuda yüz binlerce seçenek sizinle. Solingen bıçağı, guguklu saatler gibi Almanya’ya özgü birçok ürünü de alışveriş listesine dahil etmenizi tavsiye edebiliriz.

Almanya gece hayatı

Coşku, eğlence ve çok kültürlülük, Almanya gece hayatı dendiğinde öne çıkanlar. Müzik, konser ve parti dendiğinde geniş bir keşif coğrafyası vadeden Almanya’da özellikle Berlin’in yeri bir başka. Ülkede, kasaba ve büyük şehir farkı gözetmeksizin tiyatrodan operaya, canlı müzikli bardan sahne şovlarına keyifli bir gece hayatı var.

Almanya vize bilgisi ve nasıl gidilir?

Almanya’ya vizeyle gidiş sağlanıyor. Bunun için pasaportla birlikte vize başvurusunda bulunuluyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan direkt, diğer şehirlerden aktarmalı olarak Hamburg, Köln, Frankfurt, Hannover, Münih, Stuttgart, Düsseldorf, Bremen, Leipzig, Baden-Baden, Friedrichshafen gibi şehirlere direkt uçuşla gidilebiliyor.

Konum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz