Alman (Varda) Köprüsü

0
1404

İlk söylenmesi gereken herhalde muhteşem bir görüntü ve tam bir mühendislik harikası olduğudur. Benim en çok hoşuma giden sahne, elimde çayım ile beraber Alman Köprüsü’nün üzerinden trenin geçmesini seyretmek olmuştur. Adana’ya gelinince ilk görülmesi gereken yerlerden biridir. Hem görselliği hem de tarihi ile vazgeçilemez bir yer. Alman Köprüsü’nün tarihi öneminin yanında bir diğer önemli özelliği halen aktif bir şekilde kullanılabilmesidir.

Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Belemedik-Hacıkırı mevkii arasında yer almakta olup merkezden yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Belemedik-Hacıkırı mevkii arasında yine Almanlar tarafından yapılmış birçok doğal tünel de bulunmaktadır. Doğal tünelden kastım, dağın o dönemin şartlarına göre oyularak tünele dönüştürülmesidir.

Varda Köprüsü

Buraya gelmeye niyetli olanlara bir önerim olacak. Seyahat planınızı ekim ile kasım arasında planlarsanız sizi harika sonbahar manzarası beklemekte olacak. Sararmış yapraklar arasında hem gezip hem de sonbahar renklerinin arasından geçen trenleri seyredebilirsiniz.

Tarihi 1900’lerin başına kadar dayanmakta olup dönemin Osmanlı Padişahı ll. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Willhem tarafından imzalanan sözleşme ile 15 yılda tamamlanmıştır. Yapıldığı dönemde sadece ulaşım açısından değil aynı zamanda stratejik bir öneme sahipti. Çünkü tarihi İpekyolu’na alternatif oluştursun diye planlanmıştır. Hattı incelersek, Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu olarak adlandırılır. İşte bu hattın en zorlu yerlerinden biri de Toroslar ’da yer alan bu mevkidir.

Kurulan bu hat ile İstanbul’dan Bağdat’a, hem asker, hem yük, hem de yolcu taşınabilmiştir. İnşa edildiği dönemde mühendislik açısından çok önemli bir eser olma özelliğine de sahiptir. Teknik özelliklerine kısaca değinirsek köprü; dört devasa ayak üzerine kurulu, 172 metre uzunlukta ve 99 metre yüksekliğe sahiptir. Köprünün dış kaplaması taş, içi çelikten oluşmaktadır.

Bu köprünün yapımı esnasında 21 işçi ve bir mühendis hayatını kaybetmiştir. Bu bölgede sadece köprü değil birçok tünel ve altyapı işleri yapılırken başka çalışanlar da ölmüştür. Buraya yakın bir yerde bir de Alman Mezarlığı ve Anıtı bulunmaktadır. Ölülerini burada defnetmişlerdir. O dönemden kalma bazı yapıları bu bölgede görebilirsiniz. Çünkü burada uzunca bir süre çalışacak olduklarından dolayı kalacakları yer, yemek yiyecekleri alanlar ve hatta ibadet edecekleri kilise bile inşa etmişlerdir.  O dönemden günümüze maalesef bu yapılardan çok fazla kalmamış, kalanlar ise korunamamıştır.

Alman Varda Köprüsü Adana

Alman Köprüsü yapımı esnasında II. Abdülhamit bu bölgeye gelip mühendislerden bilgi almış, Osmanlı’nın en uzun ve en yüksek köprüsü olacak olan bu köprü hakkında birebir bilgi almıştır. Tabi Almanların tek derdi ticaret değildi. Bir an önce petrole ulaşmak, Hindistan ticaret yollarına sahip olmak ve yaklaşmakta olan savaşta stratejik yerlere sahip olmaktı.

1916 yılında tüm hattın inşası bitmiş ilk kullananlar Almanlar çekilirken olmuş, ilk kullanan Osmanlı idarecisi ise Enver Paşa olmuştur. Bu köprü Kurtuluş Savaşı yıllarında önemli yer ve roller de üstlenmiştir.  Köprü Alman tarihi belgelerinde Gaurdere Viaduk olarak geçmektedir.

Burasıyla ilgili bazı efsaneler de anlatılmakta olup buradan size aktarmayacağım. Geri kalan hikayeleri ve efsaneleri kendi ziyaretinizde sizin öğrenmenizi istiyorum. Burayı ziyarete gelmek için ekstra bahaneniz olsun. Ayrıca yine buraya fazla uzak olmayan Kapıkaya Kanyonu’nu da gelmişken ziyaret edebilirsiniz. Muhteşem görüntülere sahiptir.

Konum

Mehmet F. AYAN
YAZAR

Mehmet F. AYAN

Kadrajıma sığabilen herşey ilgi alanıma girer.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz