Akyaka Gezi Rehberi

0
68

Bu içeriğimizde Akyaka Gezi Rehberi yer vereceğiz. Akyaka Gezi Rehberin de neleri merak ediyorsanız, aklınızdaki soruların yanıtını bulacağınız bir yazı olacaktır. İyi okumalar…

(Akyaka Gezi Rehberi)

Akyaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muğla ilimizin Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, huzur dolu tatil geçirmek isteyenlerin tek adresidir. Akyaka, Ege bölgesinde tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerin arasında yer almaktadır. Muğla ile Marmaris’in ortasında yer alan Gökova Körfezinin bakir, el değmemiş koyları arasında yer alan Akyaka sakin ve kafa dinlemek isteyenler için çok doğru bir adrestir.

Akyaka, Muğla’ya 18 kilometre Marmaris’e ise 31 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Muğla, Akyaka eski bir balıkçı kasabalarından biridir. Sakartepe’nin virajlı yolları aştıktan sonra ulaşabileceğiniz bu cennet belde, görenleri doğal güzellikleri ve tarihi ile büyülemektedir.

Yeşil ormanları, el değmemiş temiz koyları ile tatilcilerin gözdesi olan Akyaka 1980’lerden sonra turizm beldesi olarak anılmaya başlamıştır. 1988 yılında doğal sit alanı olarak ilan edildikten sonra yüksek katlı binalara izin verilmeyerek doğal yapısını korumuştur. 2011 yılı itibari ile Cittaslow seçilerek Türkiye’deki 11 sakin şehir arasına adını yazdırmıştır.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka, muhteşem doğası ile Ege’de en çok tercih edilen tatil beldelerinden biridir. Sizler de sabahları kuş sesleri ile uyanmak, el değmemiş muhteşem koylarında yüzmek isterseniz Akyaka’yı tercih edebilirsiniz. Akyaka her türlü doğa sporlarına elverişlidir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.

Akyaka, doğal güzelliklerinin yanı sıra Marmaris ve Muğla’ya olan yakınlığı ile öne çıkmaktadır. Akyaka’ya 3 – 4 gününüzü ayırarak çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Tertemiz havasında yürüyüş yapabilir, tekne turları sayesinde el değmemiş koyları görebilir, yüzebilirsiniz. Azmak nehrinde buz gibi suda yüzerek serinleyebilirsiniz. Sizler Akyaka’yı tanımaya başladıktan sonra asla buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Bu şirin belde sizi bırakmayacak.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka tarihi güzellikleri yanında doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Akyaka’ya geldiğiniz zaman görmeniz gereken yerler az olsa da görülmesi gereken yerlerden biridir. işte gezilmesi gereken yerler; Akyaka Plajı, Çınar Plajı, Sedir Adası, Akbükü Koyu, Küfre Koyu, Değirmenbükü Koyu, Sakartepe Seyir Terası, Akçapınar Köyü, Idyma Antik Kenti şeklindedir.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka’ya Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi konumu sebebi ile Akyaka’da Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcak ve ılıman iklimin hakim olduğu Akyaka’da, yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Akyaka’da en sıcak ay Temmuz ayı olurken, en soğuk ay ise Ocak ayı olarak gözlemlenmektedir.

Akyaka’da deniz sezonu Nisan ayından başlayarak Kasım ayının sonuna kadar devam etmektedir. Deniz suyunun ortalama sıcaklığı ise 20 derece olarak gözlemlenmiştir. Akyaka’da sürekli denizden esen meltem sayesinde yaz aylarının sıcaklığını fazla hissetmezsiniz. Akyaka’ya gitmek istiyorsanız ama hangi mevsimde gitmeye karar veremediyseniz, tartışmasız Akyaka’ya gitmenin en güzel mevsimi yaz mevsimidir.

Akyaka’da Nerede Kalınır?

Akyaka’da günden güne turizmin artması ile konaklama imkanları da artmaya devam etmektedir. Konforlu bir tatil geçirmek istiyorsanız beş yıldızlı otelleri ve tatil köyleri tercihlerinizin arasında olabilir. Bütçemizi aşmasın diyorsanız, butik otelleri veya pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz