Akyaka Gezi Rehberi

0
41

Bu makalemizde Akyaka Gezi Rehberi yer vereceğiz. Akyaka Gezi Rehberin de neleri merak ediyorsanız, aklınızdaki soruların yanıtını bulacağınız bir yazı olacaktır. İyi okumalar…

(Akyaka Gezi Rehberi)

Akyaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı huzur dolu bir belde olan Akyaka, Ege Bölgesi’nde tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Gökova Körfezinin bakir koyları arasında bulunan Akyaka sakinliği ile kafa dinlemek isteyenler için ideal bir ortam sunmaktadır.

Muğla’ya 18, Marmaris’e 31 kilometre uzaklıkta bulunan Akyaka eski bir balıkçı kasabasıdır. Sakartepe Dağının virajlı yollarından geçerek ulaşabileceğiniz cennet belde doğal güzellikleri kadar tarihi kalıntıları ve zengin ekosistemi ile öne çıkmaktadır. Antik çağlardan bu yana üzerinde yerleşim yapıldığına inanılan Akyaka 1970 yıllarından itibaren iyice tanınmaya başlanmıştır.

Yemyeşil ormanları, tertemiz koyları, dereleri ve devamlı esen rüzgarı ile tatilcilerin ilgisini kazanan Akyaka1 1980’den sonra turizm beldesi olarak ünlenmiştir. 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen belde de yüksek katlı yapılara izin verilmediği için doğal yapısını korumayı başarmış ve 2011 yılında Cittaslow (sakin şehir) seçilerek Türkiye’deki 11 sakin şehir aralarında ismini almıştır. (Akyaka Gezi Rehberi)

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler

Muhteşem doğası ve sakinliği ile Ege’nin en çok beğenilen tatil beldelerinden biri olan Akyaka’da kuş sesleri eşliğinde uyanabilir, el değmemiş koylarında yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Her türlü doğa sporuna elverişli olması ile yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin gözde tatil yerlerinden biridir.

Akyaka, Marmaris ve Muğla’ya olan yakınlığı ile öne çıkmaktadır. Sizde en az 2-3 gününüzü buraya ayırarak muhteşem bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Mis gibi çam ormanlarında yürüyüş yapabilir, tekne turları ile koyları gezebilir, Azmak nehrinin buz gibi suyunda yüzebilir, rüzgar sörfü ile adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Akyaka gezilecek yerlerini keşfetmeye başladıktan sonra bu şirin beldede asla ayrılmak istemeyecekseniz.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler

  • Akyaka Plajı
  • Çınar Plajı
  • Sedir Adası
  • Akbükü Koyu
  • Küfre Koyu
  • Değirmenbükü Koyu
  • Sakartepe Seyir Terası
  • Akçapınar Köyü
  • Idyma Antik Kenti
Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka’ya Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcak ve ılıman bir iklimin gözlemlendiği Akyaka’da yazlar sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18,6 derece olan Akyaka’da en fazla yağış aralık ayında olmaktadır. En kurak dönem ise ağustos ayı olarak gözlemlenmiştir. En sıcak ay temmuz ayı olurken, en soğuk ay ise ocak ayı olarak gözlenmiştir.

Deniz sezonu nisan ayında başlayıp kasım ayına kadar devam etmektedir. Deniz suyunun ortalama sıcaklığı 20 derece olarak gözlenmiştir. Denizden esen meltem sayesinde yaz aylarında sıcağın etkisini fazla hissedilmez. Akyaka’ya gitmek için en güzel mevsim tartışmasız ya mevsimidir.

Akyaka’da Nerede Kalınır?

Akyaka’da turizm potansiyeli günden güne her sene artmaya devam etmesinden kaynaklı konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Daha konforlu bir tatil için beş yıldızlı otelleri, tatil köylerini tercih edebilirsiniz. Bütçenizin aşmayacağı butik otelleri ya da pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Akyaka Gezi Rehberi
Akyaka Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz