Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

0
36

Bu makalemizde Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi hakkında bilgi vereceğiz. Akdamar Adası nerede? Akdamar efsanesi nedir? Gibi aklınızda oluşan Akdamar Adasını merak edenlerin merakını giderip bilgileneceği bir makale olacaktır. İyi okumalar…

(Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi)

Akdamar Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdamar Adası, Van Gölü’nde bulunan dört adadan en büyük ikinci olan adadır. En yüksek noktasından denize olan mesafesi 1.912 metre yüksekliktedir. 80 metre yüksekliğe ulaşan sarp kayalıklarla çevrili adanın toprakları 700 bin metrekare alanı kaplar.

Bahar aylarında çiçek açan badem ağaçlarıyla büyüleyici bir manzaraya kavuşan Akdamar Adası’nın uzunluğu ise 3 kilometredir. Adanın batı ucunda gri ve sert bir görünüme sahip kireçtaşı uçurumu bulunmaktadır. Akdamar’ın kıyıdan uzaklığı 3 kilometredir.

Çevresinde ki adaların isimleri ise Adır, Çarpanak ve Kuş adalarıdır. Van’ın Gevaş ilçesine bağlı olan Akdamar Adası, üzerinde bulunan tarihi Ermeni Kilisesi sayesinde önemli bir turizm noktası haline gelmiştir.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi
Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

Bin yıldan yaşlı olan bu kilise Ermeni bir Krallık olan Vaspurakanlar tarafından 915 yılında inşa edilmiştir. Zamanla farklı süreçlerden geçen kilise unutulmaya yüz tutmuşken 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı restorasyon çalışmalarının ardından turizme açılmıştır.

Akdamar Adası’nda Gevaş kıyılarında göremeyeceğiniz ağaçları görebilirsiniz. Van Gölünün ortasında mükemmel bir manzaraya sahip olan adada, özellikle kış aylarında karlı dağları arkanıza alarak eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Akdamar Adası yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük bir adadır. Biraz zahmetli bir tırmanışın ardından adanın batı yakasındaki kayalık kısma çıkarak Van’ı ve gölün muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Adada konaklamak için bir tesis bulunmamaktadır. Son vapur seferiyle Van’a geri dönmeniz gerekir. Vapur Akdamar iskelesine ulaştığınızda ziyaretçilerin adaya giriş ücreti olarak 10 TL ödemesi gerekmektedir.

Akdamar Adası Nerede?

Van gölünün üzerinde bulunan Akdamar adası göldeki dört adadan en büyüğüdür. Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Akdamar Adası anakaradan 3 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine 47 kilometre uzaklıktaki adaya gitmek için otogardan Gevaş minibüslerine binmeniz gerekmektedir. Yarım saatlik yolculuğun ardından iskeleye ulaşabilirsiniz. Gün boyu hizmet veren deniz otobüsleriyle Akdamar’a ulaşabilirsiniz. Vapurlarla ulaşım 10 TL’dir.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi
Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

Akdamar Adası Efsanesi

Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Akdamar Adası da adını bir efsaneden almaktadır. Efsaneye göre Tamar adlı bir Ermeni Prensesi Van Gölündeki Akdamar Adasında yaşanmaktadır. Adayla yakın köylerden birinde çobanlık yapan bir genç Tamar’a aşık olur.

Tamar ile aralarındaki aşk öyle kuvvetlidir ki genç çoban her gece anakaradan adaya Tamar’ın yaktığı fenere yüzmeye başlar. Bir gün presesin babası bu olaydan haberdar olur ve fırtınalı bir gecede fenerin yerini sürekli değiştirmeye başlar.

Gölün ortasında yüzmekte olan genç nereye gideceğini şaşırdığı için bir oraya bir buraya yüzmeye başlar. Zamanla gücü tükenen genç aşık Ah, Tamar! Haykırışları eşliğinde boğulmaya başlar. Geçmişten günümüze kulaktan kulağa yayılan bu efsane Akdamar Adası’nın ismini nereden aldığına dair en yaygın efsanedir.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz