Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

0
55

Bu içeriğimizde Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi hakkında bilgi vereceğiz. Akdamar Adası nerede? Akdamar efsanesi nedir? Gibi aklınızda oluşan Akdamar Adasını merak edenlerin merakını giderip bilgileneceği bir makale olacaktır. İyi okumalar…

(Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi)

Akdamar Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Van Gölünde bulunan dört büyük adadan en büyük ikinci adası olan Akdamar Adası, en yüksek noktasından denize olan mesafesi 1.912 metre yüksekliktedir. Bahar ayları ile çiçek açan badem ağaçlarıyla büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapan Akdamar Adası’nın uzunluğu 3 kilometredir. Adanın kıyıya uzaklığı ise yine aynı şekilde 3 kilometredir. Akdamar Adasının çevresinde bulunan adaların isimleri ise şu şekildedir; Adır, Çarpanak, Kuş adaları şeklindedir. Van ilimizin Gevaş ilçesine bağlı olan Akdamar Adası’nın üzerinde bulunan tarihi Ermeni Kilisesi tarihi sebebi ile önemli bir turizm noktalarından biridir.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi
Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

Kilisenin tarihi tahminen bin yıldan daha uzun bir süre olarak tahmin edilmektedir. Kilise, Ermeni Kralı olan Vaspurakanlar tarafın 915 yıllarında inşa ettirildiği düşünülmektedir. Geçen zamanla birlikte unutulmaya başlanan kilise 2005 yılından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Restorasyon çalışmaları ardından turizme kazandırılmıştır.

Akdamar Adasında görmeyeceğiniz bir çok ağaç türü görebilirsiniz. Van Gölünün ortasında harika bir manzaraya ev sahipliği yapan Akdamar Adası kış aylarında yağan karla birlikte harika bir manzara sunmaktadır. Akdamar Adasını yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük bir adadır. Akdamar Adasında konaklamak için bir yer bulunmamaktadır. Düzenlenen vapur seferleri ile Van’a geri dönmeniz gerekmektedir. Adaya giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Akdamar Adası Nerede?

Van gölünün üzerinde bulunan Akdamar Adası, Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Akdamar Adası şehir merkezine 47 kilometre mesafede yer almaktadır. Adaya ulaşmak için Gevaş ilçesinden kalkan minibüslere binmeniz gerekmektedir. İlçeye ulaştıktan sonra gün boyu hizmet vermekte olan vapur seferleri ile adaya ulaşmanız mümkündür.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi
Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

Akdamar Adası Efsanesi

Türkiye’de bir çok yerinde olduğu gibi Akdamar adasında adını bir efsaneden almaktadır. Bu efsaneye göre Tamar adlı bir Ermeni prensesi varmış. Bu prenses Akdamar Adasında yaşamaktadır. Ve adaya yakın köylerin birinde yaşayan bir genç Tamar’a aşık olur. Tamar ile gencin arasında ki aşk öyle kuvvetlidir ki genç çoban her gece Tamar’ın yaktığı fenere doğru yüzmeye başlarmış. Bir gün prensesin babasının bu olaydan haberi olur. Ve fırtınalı bir gece de fenerin yerini sürekli değiştirmeye başlar. Gölün ortasında yüzmekte olan çoban nereye gideceğini şaşırır ve zamanla gücü tükenmeye başlar. Genç aşık Ah, Tamar! haykırışları eşliğinde boğulmaya başlar. Geçmişten günümüze kadar gelen bu efsane Akdamar adasının isminin nereden geldiğini anlatan en yaygın efsanelerden biridir.

Akdamar Adası Tarihi ve Efsanesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz