Adıyaman Gezilecek Yerler

0
1399
Adıyaman Gölbaşı
Adıyaman'da bulunan gölbaşı.

Güneşin en güzel doğduğu ve en güzel battığı şehirlerden biri olan Adıyaman delinince herhalde ilk akla gelen Nemrut Dağı ve ören yeridir. Çoğunlukla bu şehre gitmeyenlerin en çok duydukları yerlerden biri de burasıdır. Bana göre dünyada görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ama Adıyaman’da Nemrut Dağı’nın dışında görülmesi gereken daha birçok tarihi ve turistik yer bulunuyor. Şimdi buraları birlikte gezmeye başlayalım. İnanın çok şaşıracak ve mutlaka gitmek isteyeceksiniz.

Nemrut Dağı Kralların Yeri

Nemrut Dağı

1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Nemrut Dağı, Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlarından oluşmaktadır. Birçok heykeli ve hayvan başlarını burada görebilirsiniz. Burayı sadece bizler değil tüm dünya biliyor ve ziyaretçi akınına uğruyor. Biz arkadaş gurubu olarak araçla gidilebilecek mesafeye kadar ulaştıktan sonra bir tesis yapılmış ve bizde çadırımızı-kampımızı buraya kurduk. Buraya gelirken iki şeyi iyi planlamanız gerekir. Buraya kadar geldiyseniz tepede hem sabah gün doğumunu hem de akşamüzeri gün batımını seyretmeden dönmeyin. Ama çok kalabalık oluyor her zaman, yerinizi önceden almanız gerekir. Ayrıca rakım (2150 metre) çok yüksek olduğundan dolayı yaz ayında bile olsanız mutlaka yanınıza kalın bir şeyler veya battaniye alırsanız gün doğumunu titremeden keyifle izleyebilirsiniz.

Adıyaman Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü

Kahta ile Sincik ilçeleri arasında yer alan Cendere çayı üzerinde kurulu olan köprü değişik mimari tarzıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Başka bir özelliği de dünyada tarihi eski olup halen kullanılabilen nadir kemerli köprülerinden biri olmasıdır. 120 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe sahip ve üzerinde 4 adet sütün bulunmaktadır. Cendere Köprüsü’nün tarihi Roma’ya kadar uzanmaktadır. Buraya yaz aylarında giderseniz Cendere Çayında yüzebilir veya ayaklarınızı serin sulara daldırabilirsiniz. Tavsiye ederim, biz denedik ve çok keyifliydi.

Karakuş Tümülüsü

Adını sütunun üzerinde bulunan kartal heykelinden alan Karakuş Tümülüsü, 9 metre yüksekliğe sahip ve tümülüsü 21 metre yüksekliğe sahiptir. Çevresinde ayrıca dört sütun daha bulunmaktadır. Burası Kommagene Kraliyet ailesine ait anıt mezardır.

Adıyaman Kalesi

Adıyaman şehir merkezinde yer alan kale yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip olup höyük ve yığma üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca Adıyaman’da bir de Gerger kalesi ve Yeni Kale de ziyaret edilebilecek yerler arasında sayılabilir.

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti

Kommagene Krallığı’nın en önemli yerlerinden biri olan Perre Antik Kenti, Helenistik ve Roma dönemlerine ait birçok zengin esere de sahiptir. 200 den fazla kayalara oyulan mezara da ev sahipliği yapmaktadır.  Buradaki kazı ve çevre düzenlemelerinin bir kısmı halen devam etmektedir.

Arsemina Antik Kenti

Adıyaman merkeze yaklaşık 60 km mesafede olan antik kent, Kommagene Krallığı için önemli bir yere sahip olmasının yanında krallığın yazlık başkenti olarak ta kullanılmıştır. Birçok krala ait mezarlarda burada bulunmaktadır. Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtına sahip olup, kral 1.Antiochus ile Herkül’ün tokalaşma sahnesini de ziyaretçilerine sunmaktadır. Bu yazıt yaklaşık 10 ton ağırlığındadır.

Gümüşkaya Mağarası

Göksu ırmağı etrafında, şehir merkezine yaklaşık 40 km mesafede olan ve özellikle sarp kayalara oyulmuş mağaralar görülmeye değer yerlendendir. Tarihi geçmişi olarak milattan önce 150’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen mağaralar arsında geçişi sağlamak amacıyla bazı el oyması tünellerde bulunmaktadır. Bazı yerleri bildiğimiz ev gibi tasarlanmış ama mağaranın içinde oluşu ayrı bir güzellik.

Adıyaman Gölbaşı

Gölbaşı Gölü

Hep tarihi değil biraz da doğal güzelliklere bakmak isterseniz de, size tavsiye edebileceğim yerlerden biri Gölbaşı Gölü olacaktır. Bu gölün dışında, etrafında ayrıca Azaplı Gölü ve İnekli Gölü de bulunmaktadır. Yöre halkı serinlemek ve piknik yapmak için bu göllerin kenarında takılmayı tercih etmektedirler. Yeşilin ve mavinin bir arda olduğu huzurlu bir mekan Gölbaşı Gölü.

Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı

Bu kadar tarihi ve turistik yeri gezdikten sonra buradan alışveriş yapmadan ayrılmak olmaz. İşte bunun için uğrayacak olduğunuz mekan şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı’dır. Yöreye özgü el sanatları ve hediyelik eşyaların en güzel örneklerini ulaşabilirsiniz.

Konum

Mehmet Alemdağ
YAZAR

Mehmet Alemdağ

Tarafımdan çekilmişlerdir / Taken by me

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz