Adana’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

0
1807
Adana

Adana için söylenecek o kadar şey var ki, kebabı, şalgamı, bici bicisi, sıcağı, festivalleri ile her şeyi enlerinde yaşayan bir kent. Tarihi ve turistik yerlerin yanında gastronomi açısından hem Türkiye’de hem de dünyada adını duyurmayı başarmış bir kent. Şairleri, yazarları şarkıcıları ve diğer sanat dallarıyla tanınmış birçok ünlü sanatçının da doğduğu veya tanındığı bir şehirdir Adana. Özellikle son yıllarda festivaller şehri olma yolunda ciddi çabaları ve başarıları bulunmakta. Adana yani Çukurova, bereketli topraklar olarak anılırken sadece tarımı değil işte bu özellikleri ile de bereketli topraklar. Şimdi biraz daha detaylı bir şekilde Adana turu yapalım.

Adana’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Tarihi olarak sadece ülkemiz açısından öneme sahip olmayıp dünya tarihi açısından da önemli bir yer tutmaktadır. Gerek şehir merkezi gerekse ilçelerinde birçok tarih öncesi döneme sahip kalıntılar bulunmakla beraber çok zengin bir şekilde de eski eser ve yapılara da sahiptir. Tarihi zenginliğine en büyük katkılardan birini yapan Ramazanoğlu Beyliğinin merkezinin burada olmasından kaynaklanıyor. Bu beyliğin ihtişamlı yapılarına şehrin farklı noktalarında rastlayabilirsiniz.

Adana Taş Köprü

Taş Köprü

Şehrin iki simgesinden biri olan Taş Köprü, şehir merkezinde bulunup ulaşım açısından hem kolay hem de diğer tarihi ve turistik eserlere de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu köprünün en önemli özelliği halen aktif bir şekilde kullanılmasıdır. Yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihe sahip olup, 11 gözden ve 310 metre uzunluğa sahip bir köprüdür.

Adana Büyük Saat

Büyük Saat

Şehrin bir diğer simgesi olan Büyük Saat, görsel açıdan ihtişamlı olmasının yanında halen aktif bir şekilde çalışmaktadır. Adana’ya geldiğinizde çokça duyacak olduğunuz isimlerden biri olan, Adana’nın eski valilerinden Ziya Paşa tarafından 1881 yılında yapılmıştır. Ülkemizdeki en uzun saat kulesi olup 32 metre yüksekliğe sahiptir. Etrafında birçok tarihi eser ve tarihi çarşıyı barındırmaktadır. Örneğin tarihi kazancılar çarşısı ve tarihi Yağ Camii gibi.

Adana

Merkez Sabancı Camii

Şehrin modern döneme ait simgelerinden biri olan Merkez Sabancı Camii, Seyhan nehri kenarında kurulu olup ihtişamlı yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği mekanlardan biridir. Caminin etrafında büyük bir yüzölçümüne sahip, her tarafı yeşillendirilmiş bir park olması aynı zamanda Seyhan nehrinin kenarında olması buraya ekstra bir ilgi oluşunun nedenlerinden biridir. Hatta gondola binmek için İtalya’ya gitmenize gerek yok, kebap yiyip şalgamınızı içtikten sonra şöyle bir kanalda gondol keyfi yapma fırsatınızda bulunmaktadır.

Adana Alman Köprüsü

Alman Köprüsü (Varda Köprüsü)

2015 yılında vizyona giren James Bond Skyfall filmindeki ünlü tren sahnesinin burada çekilmiş olduğunu hatırlatarak başlayalım. Adana’nın Karaisalı ilçesinde olup merkeze yaklaşık bir buçuk saat mesafededir. Adından da anlaşılacağı gibi Almanlar ile Osmanlı devleti tarafından 1912 yılında yapılmıştır. Tarihi özellikleri ve ihtişamlı görüntüsünün yanında halen aktif olarak kullanılmaktadır. Eğer zamanını denk getirebilirseniz üzerinden tren geçerken fotoğraflayabilirsiniz. Köprünün bir diğer özelliği ise 200 metre uzunluğa ve 99 metre yüksekliğe sahip olmasıdır.

Atatürk Evi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Adana’yı 9 kez ziyaret etmiştir. 1925 yılındaki ziyarette şu anda müze olarak kullanılan konakta kalmıştır. Bugün Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. O döneme ait değerli eşyaların da bulunduğu müzeye giriş ücretsizdir.

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Adana’da doğmuş, büyümüş veya yaşamış birçok sanatçı olunca bir sinema müzesi olması da kaçınılmaz oluyor tabi ki. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında tarihi bir konak restore edilerek sinema müzesi haline getirilmiştir. Geniş denebilecek bir arşive sahip olup haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ayrıca giriş ücretsizdir. Bu müzelerin dışında, Adana Arkeoloji Müzesi ve Adana Müze Kompleksi de ziyaret edilebilecek müzeler arasında yer almaktadır.

Gastronomi Şehri

Adana özellikle kebabı, şalgamı, ciğeri, bici bici ve daha sayılabilecek birçok lezzeti ile hem gurmelerin hem de gastronomi turizmi ile yükselen bir değere sahiptir. Şehir bu özelliğini mümkün oldukça ön plana çıkarmaya ve tanıtmaya çalışıyor. Bu alanda her yıl festivaller düzenlenerek hem ülkemizden hem de yurtdışından birçok turist çekmeyi başarmıştır.

Adana Festivalleri

Festivaller Şehri

Son yıllarda Adana festivallerle anılan bir şehir haline geldi. Birçok yerel, ulusal ve uluslararası festival düzenlenmekte ama biz burada en etkili olan birkaçını aktaralım. Her yıl nisan ayının ilk haftası düzenlenen Portakal Çiçeği festivali büyük ilgi görmektedir. Bu dönemde ziyaret etmek isteyenlere önerim biletlerinizi ve otel rezervasyonlarınızı erken yapmanızdır. Ayrıca gastronomi şehri demiştik ya, her yıl bu konuda iki festival düzenlenmektir. Biri Adana Kebap ve Şalgam Festivali, ikincisi ise Adana Lezzet Festivali düzenlenmektedir. Çok uzun yıllardan beri düzenlenen Altın Koza Film Festivali şehrin en önem verilen ve takip edilen festivalidir. Sanat alanında ki bir diğer festival ise Sabancı Vakfının desteğiyle düzenlenen, Devlet Tiyatroları-Sabancı Adana Tiyatro Festivali. Bu festivalleri takip etmek isteyenler yıl içerisinde internet üzerinden tarihlerini takip edip gelebilirler.

Bunların dışında Adana’da gezilebilecek yerler arasında şunları da sayabiliriz. Aladağ Küp Şelaleleri, Kapuzbaşı Şelaleleri, Kapıkaya Kanyonu, Adana Ulu Cami ve Külliyesi, Yağ Camii, Seyhan Baraj Gölü kenarındaki oturma ve eğlence yerlerini de sayabiliriz.

Konum

Mehmet F. AYAN
YAZAR

Mehmet F. AYAN

Kadrajıma sığabilen herşey ilgi alanıma girer.