Adana Taş Köprü

0
1253

Adana’nın iki önemli simgesinden biri olan Taş Köprü tarihi açıdan birçok özelliğe sahip olmasının yanında dünyada aktif olarak kullanılan en eski köprülerinden biri olmasıdır. 319 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe sahiptir. 21 adet kemeri olup şu anda 14 adet kemeri görülebilmektedir. Kaybolan kemerlerin, Seyhan nehrinin ıslahı esnasında toprak altında kaldığı iddia ediliyor.

Adana Taş Köprü Eski Hali

Rivayete göre köprü ilk yapıldığında şu anki genişliğe sahip olmayıp, daha sonra yapılan tamiratlar esnasında iki at arabasının yan yana geçebileceği ölçüde onarımdan geçirildiği yönündendir. Köprüde bulunan kemerlerin bir kısmı farklı ölçülerdedir. Tarihçilere göre bunun sebebi, farklı medeniyetler köprüyü tamir ederken kendi inşaat yöntemlerini kullandıklarında dolayı olabileceğidir.

Seyhan Nehri’nin üzerinde kurulu olan köprü iki ilçeyi, Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlamakta olup ihtişamlı görüntüsünden pek bir şey kaybetmemiş durumdadır. Aynı zamanda ulaşım olarak tam şehir merkezinde yer aldığından dolayı rahat bir lokasyona sahiptir. Taş Köprü’nün bulunduğu konum aynı zamanda Adana’nın birçok tarihi ve turistik yerine de yakın bir konumdadır. Tarihi Büyük Saat, Yağ Camii, Ulu Cami ve tarihi Kazancılar Çarşısı gibi tarihi simgelerin olduğu yerlerin dışında meşhur kebapçılarını da bu alanda bulabilirsiniz.

Adana taş köprü nerede

Tarihi geçmişi ile ilgili farklı rivayetler söz konusu olup biraz bu rivayetlere değinelim. 2 bin ila 3500 yıl arasında bir tarihe sahip olduğu iddia ediliyor. Rivayete göre M.Ö. 1500’lü yıllarda Hitit Kralı 1.Arnuvanda bir kitabede, Suriye’ye giderken Seyhan Nehri üzerinde bu köprüyü yaptırdığı aktarılmıştır.  Başka bir rivayete göre; M.S. 76-138 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus tarından yaptırıldığıdır.

Bir de efsanesi var, şimdi ona bakalım. Bir büyücü Adania kralına, kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini kehanet eder. Kral da kızını koruyabilmek için bir adaya, korumak amaçlı gönderir. Ama yılan bir şekilde o adaya ulaşır ve kralın kızını öldürür. Buna çok üzülen kral bu nehrin üzerinde onun hatırasına bir köprü yaptırır. İşte o köprü Adana Taş Köprü’dür derler.

Adana Taş Köprü

Evliya Çelebi’nin aktardığına göre; Abbasilerin halifesi Memnun, kapı ve mazgal gibi eklentiler yaptırmış olup Harun Reşid döneminde köprü kale ile birleştirilmiştir. Günümüzde köprüye yakın yerlerde bazı kale kalıntılarını gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra çeşitli dönemlerde tamiratlar yapılmış olup son olarak Adana’nın eski valilerinden Ziya Paşa (1789) zamanında tamirat yapılmıştır.

Her şey bir yana şu anda görünen en önemli gerçek dünyada bu kadar eski bir tarihe sahip olup halen ayakta ve faal olarak kullanılabilen neredeyse tek köprüdür. Seyri ayrı bir keyif, bir tarihin üzerinden yürümek ayrı bir keyif. Taşköprü’de görülmesi gereken en güzel kalıntılar ise, kuzeyinde 11. gözün üzerindeki kemerde kabartma olarak yapılmış aslan ve  ay yıldızlı bayrak figürleridir.

Eğer fırsatınız olursa köprüyü yaya olarak geçmenizi tavsiye ederim. Ardından Büyük saat ve Kazancılar çarşısına’da uğramayı ihmal etmeyin.

Konum

Adnan Kulak
YAZAR

Adnan Kulak

Journalist, Drone Pilot, (Sürekli Basın Kartı sahibi, Arka Plan Fotoğraf Derneği, ÇGC ve TSYD üyesi)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz