Adana Gezi Rehberi

0
13
Adana Gezi Rehberi
Adana Gezi Rehberi

Bu içeriğimizde Adana Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizler de bu muhteşem kültür ve yemeklere ev sahipliği yapan Adana’yı merak ediyorsanız bu içeriğimize mutlaka göz atmalısınız. Adana hakkında bilinmesi gereken her şeye bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Adana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adana, Seyhan Nehrinin kıyısında Toros Dağlarının Güneyinde kurulmuştur. 2016 yılında yapılan nüfus sayımları sonrasında Türkiye’nin en yüksek nüfusa sahip iller arasında altıncı sırada yerini almaktadır. Türkiye’nin en büyük altıncı ili olmasının yanı sıra ünlü ticaret ve kültür noktalarından biridir.

Adana günümüzde lezzet turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle yemekleri için Adana’yı tercih eden çok sayıda yerli ve yabancı turist yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar tarihi olsun bizlere bırakmış mirasları ve yemekleri ile Türkiye’nin gözdesi konumundadır.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Adana Nerededir?

Türkiye’nin nüfus bakımından altıncı en büyük ve en önemli illerinde biri olan Adana, Akdeniz kıyısından 30 kilometre içerisinde yer alan Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. Dört tane merkez ilçesinin yanı sıra toplam da 15 ilçesi bulunmaktadır. Adana aklımıza gelince deniz yok gibi gelse de Yumurtalık ve Karataş olmak üzere toplamda iki tane sahili bulunmaktadır.

Adana’nın merkezi Hatay, Mersin ve Osmaniye illerini de içinde bulunduran Çukurova bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin megapol ili olan İstanbul’a 936 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Adana’nın en yakın komşuları ise Mersin, Osmaniye ve Hatay’dır.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Adana’ya Ne Zaman Gidilir?

Adana, Akdeniz bölgesinde yer almasından kaynaklı iklim şartları nedeni ile her mevsim ziyaret edilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Yazları oldukça sıcak olan Adana’da İlkbahar ve Sonbahar dönemleri ziyaret için daha iyi gezebilmek açısından daha uygundur. Kışları aşırı soğuk geçmese de yine soğukluğunu hissettirmektedir. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız sizlere önerim bahar dönemlerini seçmeniz yönündedir.

Bahar dönemleri ne sizleri sıcaklık ile bunaltacak ne de kış aylarındaki soğuğu ile sizleri üşütecek. 40 derece ile Adana en sıcak dönemi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Her yıl eylül ayında düzenlenen Uluslararası Adana Film Festivali’ne katılarak yöresel yemekleri tadarak ve eğlenerek tatilinizin tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Ekim ayında her yıl düzenlenmekte olan Lezzet festivali de sizler için ayrı bir seçenek olabilmektedir.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana, Türkiye’nin önemli ticaret noktalarından olmasından dolayı ulaşım gayet kolay ve basittir. Adana’ya gitmek için havayolunu, karayolunu ve demiryolunu kolayca tercih edebilir ve kolayca ulaşabilirsiniz.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Adana’da Nerede Kalınır?

Türkiye’de ticaret konusunda en önde gelen noktalarından biri olan Adana’da konaklama olanakları da bir o kadar çoktur. Her bütçeye uygun konaklama fırsatları ile sizleri beklemektedir. 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar bir çok tercihi ile sizleri beklemektedir.

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana’da şehir içi ulaşım genellikle belediyenin sağlamış olduğu halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Akşam belirli saatlerden sonra halk otobüsleri bulunmamaktadır. O saatten sonra tek çareniz taksileri kullanmaktadır. Ayrıca 2010 tarihinde açılmış olan Adana metrosunu da kullanarak şehir içini kolaylıkla gezebilirsiniz.

Adana’da Gezilecek Yerler

Adana ne kadar mutfağı ile öne çıksa da tarihi açıdan da bizler için önemli bir yere sahiptir. Tarihi ve mimari konuda gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Genelde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler Seyhan, Yüreğir ve Çukurova bölgesi etrafına toplanmıştır. İşte Adana’da gezilmesi gereken yerler listesi aşağıda yer almaktadır.

  • Taş Köprü
  • Ulu Camii
  • Sabancı Merkez Camii
  • Büyük Saat Kulesi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Etnografya Müzesi
  • Kapıkaya Kanyonu
  • Varda Köprüsü
Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz